איך לבנות תוכנית שיווק?

כבעלת עסק את אחראית לוודא שהעסק שלך ממצה את מלוא הפוטנציאל שלו. את צריכה לשקול את כל ההיבטים של אסטרטגיית השיווק שלך - מיצירת זהות מותג יעילה ועד ליצירת תוכן רלוונטי ומדוייק למטרות שלך. אבל אם את רוצה באמת להצליח ולהרחיב את טווח המותג שלך, אז חשוב גם ליצור תוכנית שיווקית מחושבת היטב.

תוכנית שיווקית היא בעצם מסמך שעוזר לך להשיג את יעדי השיווק שלך. היא מתארת את האסטרטגיות והטקטיקות שבהן תשתמשי כדי להגיע ללקוחות האידיאליים שלך, כמו גם כמה תקציב תצטרכי עבור כל חלק בתוכנית.

ישנם 3 שלבים בסיסיים ליצירת תוכנית שיווקית:

1. קביעת המטרות של תוכנית השיווק שלך
2. הבנת קהל היעד
3. בניית תוכנית שיווקית

שלב ראשון: בצעי הערכה של העסק ותחום הפעילות שלך

הערכה אבחנתית היא קבוצת שאלות שיעזרו לך לקבוע את החוזקות והחולשות של העסק שלך. זה גם יכול לעזור לך לזהות אילו שינויים את צריכה לבצע כדי לעמוד ביעדים שלך. הערכה אבחנתית טובה תיתן לך מושג היכן עומד העסק שלך כרגע, ומה הצעדים שצריך לנקוט כדי שהוא יצליח בעתיד.

כדי לבצע שלב זה, עני על השאלות הבאות:
מהן החוזקות של העסק שלי?
מהן החולשות של העסק שלי?
איך אני ביחס למתחרים שלי?

שלב שני: הגדירי את יעדי השיווק שלך

חשוב שתביני מה המטרות שלך לפני שתתחיל. אל תדאגי לגבי המטרות של עסקים אחרים ואל תחשבי שהם טובות משלך. רק את יכולה להחליט מהן המטרות הנכונות עבור עצמך ועבור העסק שלך.

שימי לב – הצבת יעדים שאפתניים זה לא דבר רע! אם אי פעם רצית להיות נועזת והחלטית, הזמן הוא עכשיו – האנשים המצליחים ביותר בכל תעשייה הם אלה שלא רק חולמים בגדול אלא ממש מגשימים את החלומות האלה על ידי נקיטת מעשים וביצוע דברים.

את יכולה להגדיר יעדים כמו הגדלת מכירות ב-10% למשל, אבל רק אם נשאר מספיק זמן ברבעון הזה לגידול כזה. אם לא, אז אולי משהו קטן יותר אבל עדיין משמעותי יהיה מציאותי יותר – כמו שיפור שביעות רצון הלקוחות מ-70% ל-80%.

דוגמאות למטרות עסקיות מוחשיות נוספות שתוכלי להשיג תוך 3-6 חודשים:
להקים אתר אינטרנט
לבנות משפך שיווקי להגדלת רשימת התפוצה שלך
לבסס עמוד אינסטגרם עסקי שגדל בכל חודש

שלב שלישי: הגדירי את תקציב השיווק שלך

השלב האחרון ביצירת תוכנית שיווקית הוא להגדיר את התקציב שלך. את לא יכולה להוציא כסף על שיווק אם אין לך כסף, אז חשוב לתכנן את זה עכשיו. התקציב שלך צריך להיות מבוסס על מחקרי שוק, המטרות והיעדים שלך והמשאבים שלך. עד כמה שאפשר, נסי לא לקבל החלטות לגבי איזה סוג של דברים להוציא כסף עד שתדע כמה כסף יש לך זמין עבור הפריטים האלה.

אם יש קמפיינים או פרויקטים ספציפיים שצריכים יותר מימון מאחרים, אז כדאי לתעדף אותם בעת הגדרת התקציב. לדוגמה, אם את מתכננת כנס, אפילו קטן או בינוני, את תצטרכי לבנות לו עמוד נחיתה כדי לפרסם אותו, את תצטרכי קמפיין פרסום, מודעות, אולי אפילו לשלם לאנשי מכירות וכל זה עוד לפני שאירוע התרחש. ואם בשוטף יש לך פרסום שמטרתו היא הגדלת החשיפה למותג שלך אז כנראה שתצטרכי לחשוב על תעדוף מתאים בין שני הפרויקטים.

לסיום,
הדבר החשוב ביותר שיש לזכור לגבי תוכניות שיווק הוא שהן בנויות על בסיס של נתונים, לא על הנחות או תחושות. על ידי הקדשת זמן מראש כדי להבין באמת את הקהל שלך ואת האתגרים הייחודיים שלך כעסק, תוכלי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר כיצד להתקדם עם האסטרטגיה השיווקית שלך.

אהבתן את המאמר? מוזמנות לשתף...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp