12 צעדים לתכנן את השנה הכי טובה שלך

אחת הדרכים לייצר מציאות רצויה בחייך היא פשוט לתכנן אותם ולפעול באופן יזום להשגת המטרות שקבעת לעצמך.
אם את לא רוצה להשאיר הכל לגורל ואם את לא רוצה שאחרים ייקבעו כיצד ייראו חייך, כדאי שתכיני לך משקה מפנק ושבי לקרוא את הצעדים והכלים שמופיעים כאן כך שתוכלי בסוף השנה לעמוד על קו הסיום ולהתסכל בסיפוק אחורה עם חלומות חדשים לעתיד.

אז בואי נתחיל!

1. תבחני את תוצאות השנה שהסתיימה

כדי להכין תוכנית חזקה ויציבה לשנה חדשה ומוצלחת, עליך לדעת את נקודת המוצא שלך. קחי זמן להרהר בשנה שהסתיימה כדי לדעת היכן את נמצאת כעת בחייך.

הנה כמה שאלות שיעזרו לך:
✅ מה היו נקודות השיא של השנה שעברה?
✅  איך גדלתי כאדם פרטי?
✅ מה היו חלק מהנורות האדומות של השנה שעברה?
✅  איזה סוג שיעורים למדתי משנה שעברה?

התשובות שלך לשאלות אלו יעניקו לך נקודת התחלה טובה בתחומים שאת צריכה להתמקד בהם וכיצד עליך לשנות את חייך בשנה החדשה.

2. שחררי דברים

השלב השני יהיה להרפות מדברים באופן פיזי ורגשי.
קחי לך זמן לעבור על הדברים בחדר העבודה שלך, בחדר השינה, במשרד או בכל מקום שאת מבלה בו הרבה והיפטרי מכל מה שאת לא משתמשת בו או לא מעורר בך שמחה.
בנוסף, את צריכה גם לתת לדברים להשתחרר רגשית. שחררי את הטינה, השנאה העצמית והחרטות שחווית בשנה שמסתיימת ומכבידות עליך. קחי את כל הלקחים שלמדת אבל תני לכאב, שליפוטיות ולביקורת ללכת. בכך תוכלי להתחיל את השנה החדשה רעננה ובחשיבה חיובית.

טיפ שיעזור לך בביצוע: 
כתבי על נייר את כל הדברים הכואבים והרגשות השליליים שאת רוצה לשחרר, כולל רגשות וסיטואציות בחיים.
אחרי שסיימת, את יכולה לקרוע את הנייר, להשליך אותו בים או לשרוף אותו. תוציאי את כל מה שמעכב אותך מבפנים, את האנרגיה השלילית, ושחררי אותם.

אישה נוסעת אל העתיד

3. הגדירי מי את

כדי לדעת איזה סוג מטרות את רוצה להציב לעצמך עליך לדעת מי את ולאן את רוצה להגיע. הידיעה מי את כאדם תעזור לך להגדיר את היעדים המתאימים לך ואת הדרך להשגת המטרות.

בחני את עצמך באופן הבא:
מהם הערכים המובילים שלך?
מהן החוזקות והחולשות שלך?
מהי התשוקה שלך? כלומר מה הדבר שאת הכי נהנית ואוהבת לעשות?
התבונני באִישִׁיוּת שלך – מה את אוהבת? מה לא?
איזה הרגלים יש לך? איזה היית רוצה לאמץ? איזה היית רוצה לשנות?

תהיי כנה ואמיתית ככל האפשר כשאת עונה על הדברים האלו.. תרשמי את כל מה שעולה בראשך – הטוב והרע.
זכרי, זו רק נקודת ההתחלה שלך. מטרת התרגיל היא לזהות תחומים בם תוכל לעבוד ולהגדיר יעדים הרלוונטיים עבורך כאדם.
הכרת עצמך היא תנאי הכרחי להגדרת יעדים המהדהדים את הנשמה שלך.

לשאלון היכרות עצמי להורדה לחצי כאן >>>

4. צרי לוח חזון

הביאי לידי ביטוי את האמנית שבך כדי ליצור לוח חזון יפה ושמח לשנה החדשה. לוחות חזון עוזרים לנו לשמור על מוטיבציה כי המטרות שלנו מול העיניים כל הזמן. בנוסף, הם עוזרים למשוך לחיינו את הדברים שאנחנו רוצות (אבל זה לפוסט אחר).

לא יודעת מה לשים בלוח החזון שלך? הנה כמה רעיונות להתחלה:
בית החלומות
יעד מועדף לחופשה
ציטוטי מוטיבציה
קריירה חלומית / עבודה
תחביבים
אורח חיים חלומי
דמויות מעוררות השראה
אוכל ומשקאות
בריאות וכושר

תזכרי שלוחות חזון הם התזכורת היומית שלך לכיוון אליו את הולכת. הם קשורים בתודעה, אנרגיה ועשייה.
זה שאת שמה משהו על לוח החזון שלך לא אומר שזה יקרה אוטומטית. זה יכול לקרות ☺️ ובכל זאת עליך גם לנקוט בצעדים אקטיביים להגשים את חלומותיך ואת המציאות שאת רוצה. זו הסיבה שכל כך חשוב להגדיר יעדים מוחשיים.

שידור לייב בנושא בניית לוח חזון ותכנון לשנה החדשה

5. מיצאי את האיקיגאי שלך

״איקגאי״ הוא מושג יפני שמשמעותו "סיבה להיות". הוא מורכב משילוב המילים "איקי" שמשמעותה "לחיות", ו"גאי" שמשמעותה "בעל ערך", ויחד הן יוצרות את "משמעות הקיום".
איזון זה נמצא במרכז בו התשוקות והכישרונות שלך מצטלבים עם הדברים שהעולם זקוק להם ומוכן לשלם עבורם. הדרך הטובה ביותר למצוא את האיקגאי שלך היא להדפיס תרשים כמו זה למטה ואז לעשות סיעור מוחות.

שלב ראשון: תירשמי את זה
⚡️ מה את אוהבת לעשות?
⚡️ דברים שאת טובה בהם
⚡️ מה העולם צריך?
⚡️ עיסוק שתוכלי להשתכר באמצעותו

שלב שני: זהי אילו מצטלבים
⚡️ תשוקה
⚡️ משימה
⚡️ מקצוע
⚡️ שליחות

שלב שלישי: מיצאי את האיקיגאי שלך

האיקיגאי שלך הוא המקום המתוק בו נפגשים התשוקה, המשימה, המקצוע והייעוד שלך.

6. תני לפחד להוביל אותך

כבני אדם, קיים בנו מנגנון של "להילחם או לברוח". כתוצאה מכך אנו בורחים באופן אינסטינקטיבי מפחד. האינסטינקט הזה מדהים בהגנה עלינו מפני סכנה פיזית כמו שריפות, אך האינסטינקט הזה בועט גם כאשר אנו נתקלים בפחדים שאינם מסכני חיים.

אם נברח מהפחדים שלנו, לעולם לא נוכל לצמוח. לכן, כדי לבנות את הביטחון העצמי שלך, תצטרכי להפוך את הפחד לכוכב הצפון שלך ולתת לו להנחות אותך.

תרגיל שתוכלי לעשות הוא לרשום דברים שנמצאים מחוץ לאזור הנוחות שלך. אם את מוצאת את עצמך נלחמת לרשום אותם, התחילי ברשימה של דברים שנמצאים בתוך אזור הנוחות שלך ואז היפכי אותו לקצה השני של הספקטרום.

שאלות שתוכלי לשאול את עצמך: מה יש מחוץ לאזור הנוחות שלי? האם אני נותנת לפחד לעכב אותי מלגשים את חלומותיי? איך עלי לאתגר את עצמי השנה?

7. תקבעי יעדים שנתיים

עכשיו כשיש לך את הכיוון והחזון, זה הזמן להשיג גם בהירות לגבי התמונה מפורטת יותר בתחומים שונים בחייך.

אני מארגנת כאן מטרות שונות לקטגוריות עיקריות כך שגם את תוכלי לארגן אותן באופן שיטתי: ⏎ אישי ⏎ קריירה ועסקים ⏎ יחסים ⏎ חברים ⏎ המשפחה ⏎ חינוך ⏎ מיומנויות כּפיננסיות ⏎ בריאות וכושר ⏎ תחביבים ⏎ בית ⏎ אחר

המטרה היא להציב יעדים גדולים ומתמשכים שיעצבו את הכיוון אליו תרצה ללכת בשנה הבאה. תוכלי לפרק אותם למטרות ספציפיות קטנות יותר בהמשך.

8. תעבדי על ההרגלים שלך

הרגלים הם ההחלטות הקטנות שאת מקבלת והפעולות שאת מבצעת מדי יום. מה שאת עושה שוב ושוב יוצר בסופו של דבר את האדם שאת, את הדברים שאת מאמינה בהם ואת האישיות שאת.

ערכי רשימה של הרגלים שאת רוצה לאמץ והרגלים עליהם תרצי לוותר. לאחר מכן, הרחבי לגבי כל אחד מהם על ידי רישום ה״למה״ ואיך אימוץ הרגל חדש או ויתור על הרגל ישן יתרום לך. זה יעזור לחזק את היתרון של ביצוע מטרות ההרגל שלך.

אישה והרגלים

9. התחילי להשתמש בפלנר

האם את משתמשת בפלנר? אם לא, כדאי לך להתחיל להשתמש בזה. פלנר הוא כלי נהדר לארגן משימות, אירועים ואפילו את המחשבות שלך, כך שתדעי בדיוק מה לעשות כל יום כדי להשיג את היעדים שהגדרת בהתחלה.

יש לך שתי אופציות.
פלנר פיזי: מיועד לאלו מכן שמעדיפות שיהיה לכן משהו מוחשי שתוכלו לכתוב בו. תוכלי למצוא כזה באתר של ענבל גיבור – סטודיו למוצרי נייר
אופציה נוספת היא פלנר דיגיטלי שהוא אלטרנטיבה מצוינת לפלנר המסורתי מכיוון שהוא מאפשר גמישות לכתוב באופן חופשי ונגיש תוך כדי תנועה. אפילו ניתן להשתמש בו בתוך הטאבלט שלך עם עט מתאימה (גם באייפד וגם בטאבלטים מסוגים אחרים)
תוכלי למצוא פלנר שנתי דיגיטלי להורדה כאן להורדה וגם פלנר יומי עם משפטי השראה.

10. פרקי לגורמים את המטרות שלך

זוכרת את היעדים הגדולים והשנתיים שהגדרת קודם? הם עשויים להיראות מאיימים בהתחלה, לכן נחלק אותם למטרות ספציפיות וברות השגה.
יעדים שהוגדרו בצורה לא נכונה יכולים להוריד את המוטיבציה שלך מכיוון שהם פשוט לא מציאותיים. לכן, עליך להקדיש זמן לבדיקת רשימת היעדים שלך כדי להבטיח שהם עומדים בדרישות מודל ה- SMART.

  • Specific – ספציפי
  • Measurable – מדיד
  • Achievable – בר השגה
  • Relevant – רלוונטי
  • Time-bound – תחום בזמן


לא מספיק להגדיר מטרה כללית כמו ״אני רוצה יותר עוקבים ברשתות החברתיות״ כי היא כללית מדי ואין לנו דרך לבדוק אותה או אם אנחנו מצליחות לעמוד בה.

על פי מודל ה-SMART נגדיר אותה כך: ״אני רוצה 200 עוקבים נוספים בחשבון האינסטגרם שלי בכל חודש״ – זוהי מטרה ספציפית שאנחנו יכולות למדוד מספרית, סביר להניח שהיא ברת השגה ורלוונטית עבורך, והיא כמובן תחומה בזמן.

11. תעברי על היעדים שלך

אחד הצעדים החשובים ביותר שאנשים מזניחים הוא לבחון את יעדיהם ולעקוב אחר התקדמותם. השקעת כל כך הרבה זמן ומאמץ בקביעת יעדי SMART אז כדאי שתעקבי גם אחרי הביצוע והתוצאות באופן קבוע.

קבעי לעצמך פעם בחודש וברבעון לעבור על המטרות והתוצאות כדי להעריך את התקדמותך. בדקי אם עליך לשנות את אחד או יותר מהיעדים שהגדרת בתחילת השנה. אל תדאגי אם תצטרכי לבצע שינויים ביעדים שלך, זה נורמלי! עדיף לעשות את זה בזמם מאשר להצטער אחר כך.

רשימות

12. הכיני רשימה

אחד הדברים שאני מצפה להם ביותר כשאני מתכננת את השנה החדשה הוא הכנת רשימה (Bucket List) של פריטים ודברים שאני רוצה לעשות בשנה הקרובה בשביל הכיף ולהנאה. למה את צריכה רדימה כזו? כי זה נותן לך רשימה של דברים לצפות להם! זה חשוב מאוד להציב יעדים שאפתניים בקריירה ובחיים שלך, אך חשוב לזכור ליהנות ולהנות מהחיים בו זמנית.

הנה כמה רעיונות לרשימה שלך: חופשה אקזוטית, טיול תרמילאים, צלילה, צניחה, שפה חדשה, ביקור במעדת 5 כוכבים, לאמץ חיית מחמד, להתחיל לרקוד ועוד.

שתהיה לנו שנה מעולה!

אהבתן את המאמר? מוזמנות לשתף...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp