7 דברים שלמדתי מרוברט שמין

׳בחלומות אין גבולות…׳ (מתוך הסרט – אמיליה ארהרט) וכל מה שאני חלמתי עליו ביולי 2012 זה למצוא את הכיוון שלי בחיים. אבל איך מוצאים כיוון כשבדיוק נופלים?

יולי 2012 היתה אחת התקופות המורכבות בחיי. הייתי מובטלת שהתפטרה מהעבודה באפריל ואחרי מיזם שכשל. אחרי שכבר עברתי למרכז, חזרתי לגור בבית שבו גדלתי עם אמא שלי, אחי הקטן ועוד שני כלבים, בלי יכולת לחתום אבטלה וחובות גדולים שנגררו מהעבר.

יום אחד בפייסבוק ראיתי שהוא מגיע לישראל, רוברט שמין, מומחה נדל״ן להשקעות בינלאומיות, יהודי אמריקאי שאת ספרו ״איך זה שהאידיוט הזה עשיר ואני לא״ קראתי כבר שנתיים-שלוש קודם. את אורית נחתומי-גורדון, שהביאה אותו לישראל, פגשתי כמה חודשים לפני כן, וידעתי שאני חייבת להיות באירוע הזה. ידיעה פנימית שכזו.

פניתי לאורית בפייסבוק וסיפרתי בקצרה על מצבי. כתבתי לה שאין לי יכולת כלכלית לשלם על הכנס ולכן אני מציעה בתמורה כישורים וידע שלי, לצלם את הכנס ולכתוב על האירוע ברשתות החברתיות. אורית ענתה במשפט קצר ״ביקשת קיבלת״. לימים אגלה שההזדמנות שיצרתי לעצמי תהפוך להיות הלקוח הראשון שלי.

בפעם הראשונה שפגשתי את רוברט שמין, נפלתי. תרתי משמע! כן, מה שאתם שומעים. הגעתי לצלם בכנס, כפי שסיכמתי עם אורית, וכשהלכנו לכיוון קבלת הקהל פשוט מעדתי. קמתי תוך שניה תוך שרוברט דואג אם הכל בסדר איתי. חייכתי והמשכנו. קצת לא נעים אבל בהחלט לא נורא.

בסוף הערב, אני מודה, נפלתי בפעם השנייה. מהתובנות, מהכלים והידע, מהפשטות של איש, מהכריזמה. נפילה מוצלחת אפשר לומר. האירוע עם רוברט היה מסוג הדברים שקורים לך בחיים ואת יודעת ששום דבר כבר לא יהיה אותו הדבר. וכך היה.

שנתיים אחרי האירוע ההוא התחלנו בעבודה משותפת, כשרוברט שמין והפעילות בישראל, היו הלקוח הכי גדול שלי והכי מלמד אותי על עצמי במשך כמעט 8 שנים. 

עברתי כמעט כל תפקיד אפשרי, עזרתי ליצור ולפתח את ה-DNA הכל כך ייחודי לקהילת פרויקט x ולאנשים שמצטרפים אליה, ולמרות שהשנים הראשונות היו כמעט ללא שעות שינה, נהניתי מהעשייה.

נועה ענתבי-גלילי ורוברט שמין

הנה 7 דברים שלמדתי מרוברט שמין:

  1. חשוב כשאנחנו נופלים, להיות בסביבה של אנשים שיעזרו לנו לקום. לרובנו אומרים כל הזמן “אם אין אני לי מי”, וזה נכון. יחד עם זאת, אנחנו קודם כל אנושיים ואם יש אנשים טובים (ויש הרבה!) אין שום סיבה שנעבור נפילות לבד.
  2. למצוא אנשים תומכים וחיוביים, להרחיק שליליות ואנשים שליליים – לדאוג לאנרגיה שסביבנו כי היא זו שמטעינה אותנו או מרוקנת.

  3. מה שאתם חושבים זה נכון – אם אתם חושבים שהכל קשה, הכל באמת יהיה קשה. אם אתם חושבים שיש הזדמנות בכל מצב, זה בדיוק מה שיקרה.

  4. כשאתם עושים משהו שאתם אוהבים אתם יכולים להתמקד – כשאנחנו לא נהנים מהעשייה שלנו אנחנו מאבדים סבלנות מהר. בעידן בו יש לנו אינסוף הפרעות סביבתיות ופנימיות, זה גורם לנו להיות חצי כוח בעשייה. ככה לא מגיעים לתוצאות רצויות.

  5. תפסיקו לחשוב, תתחילו לעשות – אנחנו נוטים לנתח דברים במחשבה יותר מדי זמן. תעשו צעד אחד ועוד צעד מבלי לנתח 50 צעדים קדימה. להרים עסק, למצוא זוגיות, להחליף עבודה או כל מחשבה אחרת בראשנו תישאר שם עד לפעולה הראשונה. ״אם אתה יכול לחלום על זה אתה יכול לעשות את זה״ (וולט דיסני).

  6. הדרך היחידה ללמוד משהו היא לעשות אותו – מילים זה נושא מאוד מבלבל. יש נטייה להרגיש שאם דיברנו על משהו למדנו אותנו.. אבל, הדרך היחידה ללמוד משהו באמת היא להתנסות בו, לתרגל אותו ובעיקר להתמיד.

  7. ״אם יש לכם אהבה לעזור לאנשים יש לכם חובה להיות מאוד עשירים!״ – אני חייבת להודות שהמשפט הזה עשה לי סדר בראש ועזר לי להבין שהגיע הזמן להפסיק לפחד מכסף.

אם עולם השקעות הנדל״ן מעניין אותך, את מוזמנת לצפות בראיון שערכתי ב-2017 עם רוברט שמין

אהבתן את המאמר? מוזמנות לשתף...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp