איך לשמור על מוטיבציה לאורך זמן?

אחד הדברים שרוב האנשים מוצאים כקשה לביצוע הוא שמירה על מוטיבציה לאורך זמן.

תזכרי בכנס שהיית בו, הרצאה שראית ואפילו קורס שעשית, בימים הראשונים כנראה שמצאת את עצמנו באופוריה ובמוטיבצית שיא לבצע וליישם בחיים את כל מה ששמעת וחווית או לפחות חלק. זה קורה לנו גם כמעט בכל יום ראשון, יום הולדת או חג, אנחנו מקבלות החלטה ליצור שינוי, מתחילות ואז חוזרות לדפוסים המוכרים.

פעם שמעתי הסבר מאוד מעניין מחברה, שהיא גם מטפלת, לגבי דפוסים שיש לנו והיכולת לשנות אותם. היא הסבירה שבתחילת שינוי אנחנו במעיין מצב ‘התאהבות’. אנחנו מרגישים נפלא עם ההחלטות שקיבלנו במיוחד כשאנחנו עושים דברים ממשיים לשנות. במוחנו משתחררים חומרים שגורמים לנו להרגיש בעלי כוח על. ואז, כשבועיים-שלושה אחרי, פחות או יותר, המוח שלנו חוזר לדפוסים המוכרים שלו.

למה זה קורה? כי יש לנו מעיין מסלולים במוח שמנהלים אותנו ובעצם הוטמעו במשך שנים. דפוסים שהתשרשו וקשה מאוד לשנות אותם. לכן, הרגע הראשון בו אנו מרגישות במוטיבצית שיא הוא מעיין רגע של ‘יציאה לחופשה’ מהמוח. תחשבי על זה – האם בחופשה את מתנהגת בדיוק כפי שאת בחיי היום יום? כנראה שלא. ואז אנחנו חוזרות לשגרה כי פשוט אין לנו ברירה אחרת. האומנם?!

אז זהו שיש לנו ברירה אחרת! היא רק עשויה לקחת קצת זמן ובעיקר מצריכה מאיתנו נחישות והתמדה.

נוירונים וחיבורים

לפני שנדבר על רעיונות ״איך לשמור על המוטיבציה שלנו״ שנייה אחרי ש’ההתאהבות’ מסתיימת, אני רוצה לשתף אתכן ב-3 דברים שכדאי שתזכירי לעצמך מדי יום כל יום (מתוך מאמר שתירגמתי מאנגלית):

״כאדריכלים של החיים שלכם, אתם צריכים לוודא שאתם משתמשים באחד הכלים החזקים ביותר שלכם: הקול הפנימי.

הקול הפנימי הזה יעזור לכם להיצמד לתוכנית שבניתם ולבטל קולות חיצוניים של מבקרים ואנשים שליליים. הקול הזה הוא בעל עוצמה חזקה מאוד שתעזור לך להגביר את הבטחון העצמי שלך וגם ללמוד לנווט בין המכשולים כשאר הם מתרחשים.

תהיה ישר עם עצמך – האם הקול שלך מצטרף למקהלת הספקנים השליליים? אם התשובה היא ‘כן’ יהיה עליך לתכנת מחדש את תהליך המחשבה שלך על ידי כך שתגיד לעצמך את שלושת הדברים הבאים מדי יום.״

1. עשי זאת עכשיו

דחיינות היא כמו חול טובעני. אם שנייה אחת לא תהיי עירנית, היא תמשוך אותך לתוך ים התלבטויות והיסוסים. את תמציאי תירוצים בלי סוף עד שהחלום שלך יגווע. אם את כל הזמן אומרת לעצמך שזה בסדר לא לעשות כלום, אז זה בדיוק מה שאת תשיגי – כלום. 

במקום זה, הרשי לקול הפנימי שלך להניע אותך מהבוקר עד הלילה עם מחוייבות מוחלטת.


זכרי, ההבדל בין ‘יכול’ ל’היה’ נמצא בתכנון ופעולות. אז תהפכי להיות המאמנת הכי טובה שלך לעצמך ואל תקבלי ‘לא’ כתשובה. במיוחד לא מעצמך.

2. זה מגיע לי

אנשים רבים מאפשרים לחלום שלהם לחמוק מבין האצבעות או שהם מטיילים בין כל מיני סדנאות של התפתחות אישית אך לא באמת מגשימים את עצמם.

אם את בין האנשים אשר מסתפקים במשהו פחות מההצלחה עליה את חולמת, את פשוט חייבת לצאת מהדרך בה את הולכת. צאי מאזור הנוחות המסוכן שלך. לא משנה מהו החלום שלך. בין אם זה שינוי קריירה או סיום התואר שלך, תתחיל להזכיר לעצמך שמגיע לך עתיד טוב יותר ולאחר מכן השקעי 100% שלך כדי להשיג את זה. אל תעגלי פינות בדבר החשוב ביותר: האושר שלך.

3. אני יודעת שאני יכולה

הפחד מכישלון, כולל חוסר היכולת להחזיר את עצמך למומנטום אחרי כישלון, הוא אחד המכשולים הגדולים ביותר להצלחה, ואחד שניתן לטפל בו ביעילות על ידי העצמת הקול הפנימי שלך.

לכולנו יש פחדים, אבל אנחנו לא יכולים לקבל החלטות מבוססות פחד או שלעולם לא נגיע לפוטנציאל המלא שלנו. אם תאפשרי לפחד לשתק את ההתקדמות שלך, את תיצרי תכנית אב לבינוניות ותפספסי את השיעורים היקרים שרק ניסוי וטעייה יכולים לגלות לנו. ודאי שהדיבור העצמי שלך חזק יותר מהפחד שלך.

נכון שלא ניתן להתגבר על פחד ברגע אחד. זהו תהליך שעשוי לדרוש ממך שימוש במשאבים נוספים כמו טיפול אישי. זה יכול להיות מאוד לא נוח לצאת מהמרחב הרגיל שלך אבל אין תחליף לתחושת השחרור שתחושי.

נועה ענתבי-גלילי מוטיבציה ניו יורק

6 דרכים לשמור על מוטיבציה לאורך זמן

1. תיעוד – נהלי יומן הצלחות. יש לזה ערך רב בנקדות שבירה או בלמידה על החוזקות שלך.

2. שיתוף פעולה – חברי ל-2-3 אנשים שרוצים להשיג דבר דומה למה שאת רוצה. הרבה יותר קל ביחד.


3. הטענה – תדאגי לצפות לפחות פעם בשבוע בוידאו השראה. בדיוק כמו רכב או טלפון, גם אנחנו צריכים מילוי.

4. תכנני את הזמן – בתחילת כל שבוע. הכנסי חלונות זמן שקשורים למשימות שצריך לבצע כדי להשיג את המטרה שלך. הרבה יותר קל לבצע כשרואים את זה מול העיניים ונצמדים לתוכנית.

5. ספרי לחברות – שתפי אנשים במה שאת עוברת, בתהליך, בהתמודדות. תתפלאי כמה כוח את תתני לאחרים וכמה מוטיבציה תקבלי בחזרה.

6. פרגני לעצמך – בכל פעם שהשגת עוד יעד או ביצעת עוד פעולה בדרך, תני לעצמך מתנה. היא יכולה להיות כל דבר שתרצי.

יש לך עוד רעיונות? את מוזמנת לשתף אותנו בתגובות.

אהבתן את המאמר? מוזמנות לשתף...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp