צילום בסמארטפון – איך תעשי את זה נכון?

כמה פעמים החזקת את המצלמה הקטנה הזו שנמצאת בהישג ידך כל הזמן, צלמת תמונה של רגע מושלם אבל כשהסתכלת על התמונה התאכזבת? אם את כמוני כשהייתי בתחילת הדרך של צילום בסמארטפון, כנראה שמצאת את עצמך מתוסכלת לא מעט.

אבל אל תדאגי! אפשר לפתור את זה ובקלות רבה יחסית. לא משנה איזה סמארטפון יש לך, בפוסט הזה תקבלי כלים חשובים וגם שני סרטונים מתוך הקורס הדיגיטלי שלי ״צילום בסמארטפון״.

מוכנה? יופי! אז בואי נתחיל

1. מה המסר שלך?

זה נשמע פשוט אבל אם בתמונה שלך אין נושא מרכזי (focal point / subject) אז סביר להניח שהיא לא תתפוס את העיניים של מי שרואה אותה. ללא נקודת מוקד, הצופה שלך לא יוכל לנעול את העיניים על התמונה שלך. הצופה ינסה להבין מה הוא אמור לראות או לחפש בתמונה שלך.

לכן, לפני צילום תמונה כדאי לחשוב על מה שהקהל שלך אוהב לגבי התצוגה. לא רק לצלם רווחים ריקים, נופים או שקיעות אלא להכניס נקודת עניין בתמונה. 

תדאגי שיהיה לך לפחות נושא אחד בתמונה ואם יש עוד אובייקטים, הם יהיו המשלימים לאווירה. זה יעזור לצופה להבין על מה הוא צריך להסתכל. מה שזה לא יהיה, תחשבי על המקום שבו האוביקט ממוקם בתמונה שלך ונסי לא להקיף אותו עם הסחות דעת רבות מדי.

אם התמונה שלך צריכה כיתוב כדי להסביר מה זה, זו כנראה לא התמונה הטובה ביותר.

ציריך מבט על נועה ענתבי-גלילי
ציריך נועה ענתבי-גלילי אינסטגרם
בריל סור-רויה צרפת נועה ענתבי-גלילי

2. היכן הפוקוס שלך?

המצלמות בטלפונים החכמים הן מתוחכמות ויש להן פוקוס אוטומטי. הבעיה היא שהמיקוד האוטומטי נועד לשמור על כל החלקים בתמונה בפוקוס ולכן לא תמיד ברור לנו מה הנושא הנבחר.

במקום לתת למצלמה להחליט בשבילך היכן צריך להיות המיקוד, את צריכה לשלוט בכך באופן ידני. לכן, כאשר את מזהה את נושא התמונה שלך, געי במסך עליו כדי שהפוקוס ייזהה אותו, ואז צלמי את התמונה. נסי מספר נגיעות שונות במסך כדי לראות כיצד הפוקוס זז ממקום למקום. סביב האזור שיהיה בפוקוס  יהיה גם סימון לאזור הנבחר.

כמובן, אפשר גם להשתמש ב- AE / AF לנעילת פוקוס (Automatic Focus) וכך תוכלי להבטיח שהנושא נשאר ממוקד. שוב, כל שעליך לעשות הוא ללחוץ ולהחזיק עד לנעילת AE / AF. לאחר הפעלתו, הטלפון יעקוב אחר הנושא וישמור אותו חד בזמן הצילום.

3. איך למקם את האובייקט?

יש קונספט כזה בצילום שנקרא ״קומפוזיציה״ שלפיו אנחנו אמורים להשקיע קצת מחשבה בתמונה שלנו. כמו מה למשל? איפה האנשים עומדים, מאיזו זווית אנחנו מצלמים וגם איך אנחנו מחזיקים את המצלמה. נשמע פשוט.

אבל תופתעי כמה אנשים לא יודעים כיצד לחבר (to compose) תמונה. הרבה אנשים, מתחילים בעיקר, לא יודעים איפה למקם את נושא התמונה ורבים בכלל לא מודעים לכך שיש כללים לקומפוזיציות שונות.

כדי לצלם תמונות טובות באופן עקבי כדאי ללמוד את הכללים האלו אבל אחד עיקרי שכדאי לשים לב אליו הוא ״חוק השלישים״. כדי להשתמש בו עליך להפעיל את קווי הרשת (grid line) בטלפון שלך (בהגדרות המצלמה או דרך הגדרות הטלפון). עכשיו כל שעליך לעשות זה למקם את האובייקט באחת מנקודות החיבור.

חוק השלישים שם את האובייקט באחד מצידי התמונה אבל זה כמובן לא חובה. מה שחשוב זה שתשימי לב לכל הפרטים בתמונה ואיך את ממסגרים אותה (מהמילה framing).

קווי רשת צילום בסמארטפון

4. כמה תמונות עד להצלחה?

״זבנג וגמרנו״ זו הדרך שבה מצלמים רוב מחזיקי הסמארטפונים. אנחנו רוצים לזכור את מה שראינו, אז אנחנו שולפים את הטלפון, מצלמים וממשיכים הלאה. אנחנו לא מתעסקים עם כל המחשבה שמאחורי התמונה או מה אנחנו בכלל מצלמים.

אז נגיד שזו הדרך בה את נוהגת, לפחות צלמי כמה תמונות מאותו רגע. סביר להניח שהזכרון בטלפון שלך מאפשר לך את האופציה הזו. כשתגיעי הביתה תוכלי להעביר את התמונות למחשב או פשוט לקחת לך כמה דקות של ריכוז ולעבור עליהן כדי לראות איזו תמונה את רוצים לשמור.

שזה מוביל אותי לעוד טעות שהכנסתי כאן והיא מחיקת התמונות מהטלפון מבלי שראית אותן על מסך גדול יותר. במסך הטלפון הן לפעמים נראות לנו פחות טוב מסיבות שונות (הצבעים שמוצגים על המסך, גודל התמונה או אפילו מגן מסך לא נקי).  באופן הזה אנחנו עשויים לפספס תמונות טובות שצילמנו שבעזרת עריכה פשוטה ו/או חיתוך יכולות להיות מצויינות.

אז צלמי כמה שיותר (זה גם טוב לתרגול) ואל תמחקי כל כך מהר, לפחות לא לפני שבאמת עברת עליהן ובדקת אם אפשר לתקן אותן בעזרת עריכה פשוטה.

קבלי עוד שני טיפים חשובים במתנה!

מתוך הקורס הדיגיטלי ״MOBILE PIK SPARK" - צילום סטילס מהסמארטפון למתחילים

אם הגעת עד לכאן, כל הכבוד! קבלי ממני קוד קופון בשווי 50 ש״ח לרכישת הקורס הדיגיטלי המלא – prezentorit.

אהבתן את המאמר? מוזמנות לשתף...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp