המדריך לשידור לייב ברשתות חברתיות

שידורי LIVE הופכים יותר ויותר פופולריים ברשתות החברתיות. למעשה הרשת נראית כבר מזמן כמו מיני ערוצי tv שבהם אנשים משדרים את התוכן שלהם, החל משידורי לייב פשוטים כמו פריצות מאירועים או הצצה אל מאחורי הקלעים ועד שידורים ארוכים של ממש דוגמת תוכניות ראיונות, מופעי מוזיקה, הרצאות וכדומה.

היתרונות הם די ברורים. זהו כלי מצויין להגדלת העוקבים וליצירת מעורבות עם הקהל שלנו והקהל החדש, בין אם אנחנו עסק,עמותה או פשוט יוצרים להנאתנו.

מאחר ונשאלתי מספר פעמים על הדרכים השונות להעברת שידורי לייב בצורה איכותית, ריכזתי לכם בפוסט גם אופציות אפשריות וגם כלים חשובים להעברת השידור שלכן.

אני אתחיל באופציות שרלוונטיות בעיקר לפייסבוק ואתייחס בהמשך גם ליו-טיוב.

באיזה פלטפורמות אפשר להעביר שידור לייב בפייסבוק?

את השידורים שלנו, ולא רק בפייסבוק, ניתן להעביר מהמחשב או מהטלפון הנייד. אפשר ישירות מהפייסבוק ואפשר גם דרך תוכנות שבהן יש אפשרויות שונות ומגוונות ליצירת מעורבות עם האנשים ולהעברת שידורים מקצועיים יותר.

פייסבוק לייב Facebook live

בפייסבוק לייב כל שעליך לעשות זה לגשת לפוסט חדש, לבחור את האופציה של לייב ולהתחיל לשדר. שימי לב שלפעמים מה-safari במחשבי MAC לא ניתן לשדר לייב. במקרה כזה היכנסי לחשבון הפייסבוק שלך מה- chrome והתחילי שידור משם.

מה ההבדל בין פייסבוק לייב ל watch party? נתחיל בהבדל הברור שפייסבוק לייב משודר בשידור חי. ב-WATCH PARTY לעומת זאת, תוכלי להעלות לפייסבוק סרטון שהוקלט מראש.

בפייסבוק לייב השידור יהיה במקום בו הפעלת את הלייב. חברי פייסבוק אחרים יכולים לראות את הפוסט ואת הוידאו החי שלכן רק אם הם יודעים איפה לחפש או אם הם חברים שלכן, ומקבלים התראה אוטומטית שאתן בלייב.

אחרי השידור החי, אנשים יצפו בו מתוך בחירה רק אם הם יודעים היכן לחפש.

כשתעלי וידאו ל-watch party תוכלי להזמין חברים לצפות ביחד. הוידאו לא חייב להיות בשידור חי ואפשר ליצור צפיית שידור משותפת גם לסרטונים מהעבר.
הדרך הזו דומה יותר ליו-טיוב: את מעלה וידאו שהוקלט מראש אבל הוידאו הזה זמין לא רק בפייסבוק שלך אלא גם בחלק של ה watch party בפייסבוק. כל אחד יכול לראות את הוידאו שלך, לא רק חברים.

טיפ! כשאת משדרת לייב בפייסבוק או לייב ביו-טיוב, את יכולה להוריד את הסרטון למחשב. לאחר מכן את יכולה להעלות אותו מחדש ישירות ל watch party.

צולם בעת שידור לייב מאתונה

שאלות נפוצות

בשידור לייב את יכולה לראות את משתתפי השידור, את רואה את שמות המצטרפים כי הם חברים שלך או עשו לייק לעמוד. ב watch party הצופים הם רנדומלים ולפייסבוק לא נוח להציג אותם כל הזמן. מה גם שיש הגדרות פרטיות אצל חלקם שלא מאפשרות חשיפה בכל מקרה.
מה שכן תוכלי לראות זה סטטיסטיקות כמו מאיזה אזור הצופים, נתונים דמוגרפיים ואפילו רמת הכנסה של הקהל.

פייסבוק ממליצים על לא פחות מ-10 דקות. בכל מקרה יש הגבלת זמן שתלויה במכשיר ממנו את משדרת. ממחשב את יכולה לשדר עד 8 שמונה שעות. מהטלפון הנייד את יכולה לשדר עד 4 שעות.

לא. אי אפשר לשדר בו זמנית לשני המקומות כי את צריכה להשתמש באחת מהאפליקציות לצורך השידור ולא ניתן להשתמש במצלמת הטלפון לשתי אפליקיציות בו זמנית.

את יכולה להעלות את הוידאו, מיד כשתסיימי, לאפליקציה בה לא העברת את השידור. וכן, אני יודעת שזה פחות אידיאלי.
אופציה שנייה, להשתמש בשני טלפונים.
עוד דרך יכולה להיות שימוש בטלפון ובמקביל שידור במחשב.

יחד עם זאת אני לא אוהבת את האופציות האלו כי כשיש לך שתי עדשות את אף פעם לא ממוקדת ביצירת קשר עין. נדבר על זה בהמשך.

תוכנת אינטרנט מאוד ידידותית שמאפשרת למעביר הלייב ליצור מעורבות עם קהל הפייסבוק שלו דרך כמה פורמטי וידאו בשידור חי. אפשר לשדר לבד, ראיון או שידור קבוצתי, בהתאם למסלול שאליו את נרשמת. למסלולים קיימים לחצי כאן.

נכון לכתיבת הפוסט הזה יש שני מסלולים קיימים ובעתיד ייפתח אחד נוסף.

המסלול הבסיסי הוא בחינם והוא מאפשר שלושה שידורים בחודש, 5 קבצים שונים שאפשר להעלות להצגה, 2 צבעי לוגו נבחרים, עד 2 אנשים בשידור. יש כמובן שיתוף מסך ושיתוף תמונות.
המסלול הסטנדרטי הוא בעלות של 24.99 $ לחודש. במסלול הזה תקבלי כל מה שיש בבסיס ובנוסף שידורים ללא הגבלה, הוספת לוגו לשידור, עיצוב מותאם אישית, עד 4 אנשים בשידור. כאן יש גם אופציה לשופינג לייב.

מה עוד חשוב לדעת? כדי להשתמש בה אין צורך להוריד תוכנה אלא לפתוח חשבון/ login התחברות עם חשבון פייסבוק או עם חשבון יו-טיוב.

 • כדי לשדר בקבוצת פייסבוק צריך לחבר את הקבוצה דרך ההגדרות עם be.live.
 • כדי לשדר בעמוד עסקי צריך לתת לתוכנה הרשאה להשתמש דרך העמוד שלנו.
 • אפשר לשדר באופן מיידי ואפשר לתזמן שידור.
 • אפשר להוסיף נושאים (אג׳נדה) לצפייה שלך בלבד כמעבירת השידור, ואם תרצי תוכלי גם להציג אותם.
 • יש צ׳אט שאפשר להגיב בו ואפשר גם להסתיר תגובות לא רלוונטיות.
 • ניתן להירשם ל-14 ימים להתנסות ללא עלות וגם מבלי להשאיר את האשראי.

את הזום כולנו כבר מכירים, בעיקר באופציית ה-meeting שלו שמאפשרת שיחה או הרצאה לעד 100 משתתפים במסלול הכי פופולרי (כמובן שאפשר יותר בתוספת תשלום). למסלולים הקיימים בזום לחצי כאן.

אם תירצי לשתף את שידור הזום שלך גם בפייסבוק תצטרכי לרכוש את מסלול הפרו בהתאם למסלול הרצוי לך. בהגדרות המערכת תוכלי לבחור את הפלטפורמות בהן את רוצה לשדר לייב דרך זום.

בזום יש גם אפשרות לבחור בין אופציית meeting לאופציה של webinar. ההבדלים העיקריים ביניהם:

ב meeting אנשים יכולים להפעיל את הוידאו שלהם, ב webinar לא. כלומר, בשידור לא יראו את תמונות הפנים או וידאו (בניגוד לשיחות רגילות בזום). זה נעול למן ההתחלה.

הבדל נוסף, כשתבחרי מסלול עם כמות משתתפים ב meeting זה יהיה מספר המשתתפים, כלומר תוכלי לבחור עד 100, 500 או 1,000 משתפפים. בוובינר לעומת זאת, לא משנה באיזה מסלול בחרת, תמיד יהיה לך x משתתפים אינטראקטיביים ואפשרות לעד 10,000 צופים.

אם בחרת באופציית הוובינר, הנה כמה דברים שחשוב שתדעי:

 • על מסלול הפרו המקורי שבחרת תצטרכי להוסיף עוד 40 דולר כל חודש.
 • ניתן להקליט, לשתף מסך ולשלוט בהגדרות המשתתפים.
 • יש host, panelist ו – attendees. המארחת והפנליסטים יופיעו בחלון אחד והצופים יופיעו בחלון נפרד.
 • גם כאן יש צ׳אט. אם תרצי לשוחח באודיו עם אחד הצופים, תצטרכי להעביר אותו לצד של הפנליסטים וכך הם יוכלו לדבר בלבד אך מבלי שיראו אותם בוידאו.
 • באופציית הוובינר תוכלי להעלות גם סקרים, כמו באופציות שידור אחרות.

אולפן סטרימינג חי נוסף בדפדפן שלך. את יכולה לראיין אורחים, לשתף את המסך שלך ועוד. את יכולה לשדר ישירות לפייסבוק, יוטיוב, לינקדאין ופלטפורמות אחרות.

אישור חיבור לפייסבוק
תזמון שידור לייב

באופציה הזו ניתן להעביר שידור עם 6 אנשים בו זמנית, ובסך הכל יכולים להתחלף בשידור עד 10 אנשים.
הצופים לא צריכים להתחבר לחשבון, מספיק שיש להם את הלינק והם יכולים לצפות בשידור.
הגרסה החינמית מאפשרת עד 20 שעות של שידור בחודש.

מה חשוב לדעת?

 • גם כאן ספארי עושה בעיות. מומלץ להתחבר עם כרום.
 • ההרשמה ממש פשוטה. תתבקשי להכניס מייל ואז תקבלי קוד למייל שהשארת. אחרי שתכניסי אותו באתר – את מחוברת.
 • יש לך מספר חיבורים אפשריים לרשתות שונות ולדפים עסקיים וקבוצות. אם תחליטי לנתק בין חשבון שחיברת לתוכנה זה אפשרי בקלות.
 • יש שלושה מסלולים שמאפשרים פיצ׳רים שונים.
 • אפשר לתזמן פוסטים מראש ואפשר גם רק להקליט וידאו.

אם תרצי לנסות את המערכת שלהם בתשלום, תוכלי להירשם בלחיצה כאן ולקבל קרדיט של 10$

התוכנה הזו מיועדת למשתמשים במחשבי אפל, והיא מתחברת לשידורי לייב ב-4 רשתות קיימות: Facebook Live, YouTube Live, Periscope, and Twitch.
כדי להוריד את התוכנה ולהפעיל אותה במחשב שלכם תצטרכו גרסת macOS 10.12  או חדשה יותר.

בדומה ל be.live, ניתן להירשם ל-14 ימים להתנסות ובחינם. לאחר מכן תצטרכו לבחור אחד מבין 2 מסלולים נוספים אפשריים ובין מסלול תשלום שנתי או חודשי. תוכלי לראות את המסלולים בלחיצה כאן.

מה עוד חשוב לדעת?

 • התוכנה מתחברת ל skype ויכולה להציג עד 4 משתתפים בשידור.
 • תוכלי להוסיף את הלוגו שלך.
 • תוכלי לתזמן שידור מראש והאנשים שנרשמו לשידור שלך יקבלו תזכורת לפני שיתחיל הלייב.
 • ניתן להשתמש בה גם באייפד על ידי הורדת אפליקציית EpocCam (חינם) או (EpocCam HD ($6.
 • אפשר להוסיף טקסטים, אנימציות, תמונות, גרפיקה ואפילו להקליט וידאו קצר לפני תחילת השידור ולהציג אותו בזמן השידור.
 • באמצעות התוכנה תוכלי גם לשתף מסך.

אני לא אפרט כאן על האופציה הזו כי חווית המשתמש שלה מתקדמת ומאתגרת לתפעול למי שרק מתחיל בהעברת שידורי לייב ומתקשה עם עניינים טכניים.

כן חשוב לדעת שהיא קיימת, יש בה אפשרויות מתקדמות לשידור והיא חינמית. היא מתאימה ל-Windows, Mac OS ו- Linux.

כדי להשתמש בה צריך להוריד את התוכנה למחשב שלכם. היא תומכת בערוצי שידור רבים כולל פייסבוק, יו-טיוב, Twitch, DailyMotion ועוד.

אם בכל זאת מעניין אותך לחקור אותה, תוכלי לקרוא וללמוד עליה באתר כאן.

מתאים למי שרוצה להעביר שידור דרך יו-טיוב. זה אומנם ברור ובכל זאת – השידור הזה יועבר רק ביו-טיוב. תוכלי בסיום להוריד את הסרטון ולהעלות אותו כ watch party בפייסבוק אבל לא תוכלי להעביר אותו בפייסבוק בשידור ישיר.

כל מה שאת צריכה זה חשבון יו טיוב, שאותו את יוצרת דרך חשבון ה- Gmail שלך. יש הדרכה שלמה בעברית כאן.

שידור לייב
בסוף הפוסט תמצאי המלצות לציוד מתאים

יש כמובן עוד תוכנות שקיימות בשוק כמו Xsplit, YouNow, Webex. חלקן מתיאימות ל windows או mac, חלק חינמיות לגמרי וחלק עם מסלולים שונים, חלק הן ישירות דרך הפלטפורמה וחלק תצטרכי להוריד למחשב. בנוסף, אפשר להעביר גם שידורים באפליקציות רבות כמו Periscope, UStream, Meerkat וכמובן התוכנות שהוזכרו בפוסט קודם.

לא משנה היכן תחליטי להעביר את שידורי הלייב שלך, אני ממליצה להכיר אחת או שתיים היטב כי מיומנות ושליטה בתוכנה או באפליקציה ייקלו עליך אם תהיה הפתעה טכנית בשידור.

טיפים חשובים לשידור עצמו

לפני השידור והכנת המבנה הכללי

 1. לתכנן מראש את השידור שלכן – את הפלואו שלו.
 2. תכיני תקציר על מה אתן הולכות לדבר ותציגי אותו בתחילת השידור.
 3. תוכן – תהיי ממוקדת ומדוייקת בדברים שאת רוצה להגיד, תנסי לשמור על תוכן מעניין ומעורבות הצופים ככל האפשר.
 4. בסיום השידור סכמי בקצרה את הדברים שהיו שידור.
 5. תניעי לפעולה. איך? להפנות לסרטונים נוספים שלך, בקשי שיצטרפו כעוקבים או הפני אל האתר שלך. אם מכרת משהו בסיום השידור, אל תתביישי להזכיר זאת.

לוקיישן

חפשי מקום שקט ככל האפשר, בלי הפרעות או הסחות דעות. תדאגי לתאורה מחמיאה ומתאימה. אזור אידיאלי יהיה כזה שאת תוכלי להתרכז בו וגם הצופה יהיה ממוקד בך ובדברים שאת אומרת, ואל בהתרחשויות מסביב.

אינטרנט

 1. תדאגי לוודא שיש לך אינטרנט איכותי ויציב. מה זה אומר? ראשית, בררי עם ספקית האינטרט שלך מה קצב ההורדה וההעלאה שיש בחבילה שלך.
 2. בצעי בדיקה באתר של SPEEDTEST. בסיום הבדיקה, תקבלי שני נתונים מספריים – download ו upload שצריכים להיות כמה שיותר קרובים לחבילה שרכשת.
 3. נתון נוסף שחשוב לשים לב אליו בעת הבדיקה הוא ה-ping, כלומר מהירות שליחה ותגובה של הבדיקה. ככל שהתוצאה נמוכה יותר, זה טוב יותר.
 4. אם יש חשש שהאינטרנט לא יעבוד כמו שצריך, תדאגי למקור אחר שייאפשר גלישה ללא הפרעה (במקרה של מחשב – חיבור בכבל במקום ל wifi או ל hotspot).

סדרי הכל מראש

 1. מצלמה, חצובה, אודיו – ודאי שהכל תקין לשידור.
 2. אם את משדרת מהנייד – אל תחזיקי את הטלפון אלא הניחי אותו על חצובה או על סטנד.
 3. ודאי גם שהתוכנה בה את משתמשת תקינה.

תעשי טסט

 1. בצעי שידור נסיוני רק לעצמך כדי לוודא שהכל עובד ותקין, שהכל נראה כמו שאת רוצה.
 2. אם את מקיימת ראיון עם מישהו – ודאי שגם הרקע שלו כמו שצריך ושהוא משתמש בציוד איכותי לשידור, כולל האינטרנט.
 3. תעברי מראש על החומר שאת רוצה להעביר. זה יהיה טסט גם עבורך.
 4. תוכלי לבצע שידור עם עצמך בלבד דרך הגדרת האופציה המתאימה לשידור עצמי. בכל תוכנה זה קצת אחרת.

ספרי לאחרים

מומלץ לספר על השידור שלך בכל מקום בו תוכלי: באתר שלך, ברשתות החברתיות וגם במייל.
בנוסף תוכלי להשתמש באפליקציית liveleap, אפליקצייה שדרכה תוכלי לספר על השידור לך במקביל לכמה רשתות.

בשידור עצמו

 1. דברי אל העדשה של המצלמה כדי ליצור קשר עין עם הצופה.
 2. השתדלי לא לעצור כל הזמן אלא לייצר הפסקות ברורות.
 3. הגדירי מראש מתי תהיינה הפסקות ושלבי גמישות לפי צורך הצופים שלך.

איך תעבירי שידור באיכות גבוהה?

מחשב/סמארטפון – איכות הוידאו עדיף שתהיה 1080HD. תוכלי להגדיר את לפני השידור בהגדרות המכשיר. לפעמים גם תוכלי לשנות בגדרות שידור דרך הפלטפורמה בה תעבירי את הלייב.

חצובה – בעבר השתמשתי בחצובה שהיתה גם מוט סלפי. זה היה מצויין עד לשלב שהחלטתי לקחת את נושא הלייבים ובכלל צילום בוידאו ל-next level. תוכלי לבדוק את החצובה הזו >>>

תאורה – אם את רוצה גם תאורה קבועה עם החצובה, תוכלי לבדוק את המוצר הזה שאני רכשתי בעצמי >>>

סאונד – זה אולי הדבר שאת צריכה לדאוג לו לפני הכל כי אם לא יישמעו אותך כמו שצריך אז חבל על הזמן של הצופים שלך וגם שלך. לא צריך להשתגע במקרופונים במחירים גבוהים. גם מקרופון דש פשוט יעשה עבודה טובה >>>

חשוב מאוד! במידה ואת רוכשת מוצר ברכישה אונליין, ודאי תמיד שיש משלוח לישראל או למדינת היעד בה את נמצאת.

מקווה שהפוסט הזה עזר לך לעשות סדר בדברים. אם יש לך עדיין שאלה, את מוזמנת לכתוב לי בתגובות או צרי קשר כאן.

אהבתן את המאמר? מוזמנות לשתף...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp